Küfür; Dalâlet Olduğuna Göre,
Burada Küfre Özenenlerin Sebebi Nedir?

Bunun sebeb-i hikmeti; Allah-u Teâlâ’nın emirleri tebliğ edilmedi. Çocuklara İslâm öğretilmedi. Helâl ve haram aranmadı. Hepsini yedirdi ve İslâm dininden çıktıklarından ötürü bu hâle düştüler.

Ahkâm öğretilmedi, helâl lokma aranmadı, bankaya girip çıkıldı ve bu halk bu hale geldi.

Düzce’de Hacı Yahya Efendi’nin oğlu Mustafa vardı. O zaman Düzce’de bir tane banka vardı, belki de kırk sene evvel şöyle anlatmıştı:

“Benim babam esnaftı, beraberce İstanbul’a gittik. Beni bir dükkana bıraktı, kendisi alış-verişe gitti. Kaldığım dükkanın sahibi hıristiyandı. Bana: ‘Düzce’de banka var mı?’ diye sordu. Ben de iftiharla: ‘Var.’ dedim. ‘Baban bu banka ile iş yapar mı?’ diye sordu. ‘Yapmaz’ dedim. ‘Eğer müslümanların oraya girip çıktığını görürsen, onların işinin bittiğini bil!’ dedi, tâ o zaman.”

Demek ki plânları çok evvelden kurmuşlar. İşte bu milleti harap eden bu bankalardır. Çünkü helâl para haram olmuştur, kişi fâize bulanmıştır. Ahkâm öğretilmedi, helâl yedirilmedi, onun için bu hale düştü bu millet. Bunlar küfre özeniyor, küfür İslâm’a imreniyor. Dini yok, imanı yok, bilgisi yok.

DEVAM

 


| Hakikat'te Bu Ay | Diğer Sayılar | Ana Sayfa |